MESTO KRK

Mesto Krk na ostrove je považované za hlavné stredisko. Mesto je administratívne, pracovne a vzdelaním centrum ostrova, po turistickej stránke zaujímavé pre turistov, dodáva pocit elegancie a histórie, ktorú zdedilo.

Mesto Krk bolo stavebne upravené už pred 3000 rokmi. Ako prví obyvatelia ostrova boli Ilirci plemeno Liburnia, v 1. storočiu p.n.l. boli vytlačení Rimanmi, ktorí si mesto Krk prispôsobujú svojim potrebám od chrámov až po kultúrne zariadenia. Nápis z antického náhrobného kameňa zo IV. storočia Splendidissima cavitas Curictarum – prekrásne mesto Krčanov, hovorí o tom ako bolo mesto opisované a také ostalo dodnes.

Ubytovanie v meste Krk na samom severe Jadrana urobilo z neho pre návštevníkov z pevniny najbližší ostrov. V 80-tich rokoch bol postavený krčki most, ktorý spája ostrov s pevninou. Letisko Rijeka, ktoré sa nachádza na ostrove spája Krk s európskymi mestami. Tým, že ostrov je sprístupnený je výborný pre turistou hľadajúci pekné zátoky na kúpanie, no poskytuje aj dobre upravené a vybavené mestské pláže. Slobodne môžeme povedať, že ostrov Krk je najprístupnejší z chorvátskych ostrovov. Môžete naň pricestovať autom, autobusom, loďou a lietadlom. Najbližšia železničná stanica sa nachádza v Rijeke /56km/. Z Krku premávajú trajekty na ostrov Rab a Cres.